img

Choroby chomików


Choroby chomików. Choroby są także powszechne u chomików. Im wcześniej rozpoznamy chorobę tym szybciej wyleczymy zwierzątko. Tak więc musimy stale obserwować i kontrolować zachowanie podopiecznego. Zdrowy chomik jest wesoły, żwawy, ma lśniące, czyste futerko i wykazuje duży apetyt. Ciepłota ciała chomika wynosi: 36,3 - 37,5°C, tętno: 340 - 412/min, liczba oddechów: 110/min.

Osowiałość, brak łaknienia, mała ruchliwość, wycieki z nosa lub oczu, biegunka, utrata równowagi - to z pewnością pierwsze symptomy choroby. Przyczynami choroby chomika mogą być: Zepsute lub nieurozmaicone jedzenie, Przeciąg, Szybka zmiana temperatura, Za niska lub za wysoka wilgotność powietrza, Mokra ściółka, Brak higieny w klatce, Za wysoka lub za niska temperatura, Brak możliwości do ścierania zębów i pazurków, Inne zwierzęta, Budzenie podczas snu.

Urazy mechaniczne: Ze względu na swą ruchliwość i temperament chomik częściej niż inne zwierzęta narażony jest na doznanie takich urazów. Wypuszczony swobodnie w mieszkaniu, wspina się na szafy, z których może spaś , wchodzi pod przedmioty, które mogą go przycisną itd. Najczęstsze urazy to złamanie kończyn.

Dotyczą one przeważnie kości śródstopia, podudzia, nadgarstka i przedramienia. Wielu hodowców czy lekarzy po zdiagnozowaniu złamania zakłada opatrunki usztywniające na chorą kończynę. W wielu przypadkach próby takiego leczenia skazane są na niepowodzenia. Chomik zawsze będzie próbował usuną opatrunek i nie dość , że to mu się prawdopodobnie uda, ale jeszcze dodatkowo swymi ostrymi zębami pogłębi uraz. Jedyne co możemy zrobi , to ograniczy maksymalnie możliwość ruchu małego pacjenta.